דף הבית
מאמרים שפרסמנו
טיפים להתנהלות בין-תרבותית

טיפים להתנהלות בין-תרבותית

בהמשך למאמר שפרסמנו בנושא חשיבות הרגישות הבינתרבותית,

להלן מספר טיפים להתנהלות בין-תרבותית אפקטיבית:

  • לפני נסיעת עסקים לחו"ל ו/או לפני שאורחים מגיעים לחברה, מומלץ מאוד לקרוא מאמרים וכתבות על הארץ הספציפית, שממנה מגיעים הקולגות, הלקוחות או הספקים שאיתם אתם עובדים. האינטרנט משופע בחומר בנושא והקדשת זמן להכנה מראש עשוי ל: Make or break a deal.
  • מומלץ לשוחח עם קולגות או מכרים המכירים את ארץ המוצא ולהבין מהם את המנהגים, קוד ההתנהגות והדקויות הבין-תרבותיות המאפיינות את אותה המדינה.
  • יש להבין שערכים בין-תרבותיים הם עמוקים ולעיתים קשים לאיבחון, אך יחד עם זאת, הם נוכחים מאוד ומהווים את הבסיס ואת נקודת המוצא בכל תקשורת אישית או עסקית. לדוגמה, בישראל אנו רואים בחברות, עזרה הדדית ואכפתיות כערכים חשובים ובסיסיים. איש עסקים זר שישכיל ללמוד זאת אודותינו ולהבין את הסיבות והמקורות להתפתחות ערכים אלו בחברה הישראלית, ימנע, בראש ובראשונה, מלפגוע בהם במהלכים עסקיים עם ישראלים. בנוסף לכך, הוא יכול להשתמש בידע זה בצורה מושכלת ובכך להתקרב אלינו, לקנות את אמוננו ולהצליח לסגור עסקאות חשובות.
  • חשוב לזכור שקוד התנהגות מסויים שרווח אצלנו עשוי לפגוע בצורה בלתי-הפיכה אם משתמשים בו בתרבויות אחרות. נגיעה בילדים בראש, שתיית אלכוהול, קירבה פיזית כפי שמקובלת אצלנו, לחיצת יד לאשה, בין שלל דוגמאות, עשויים לאיים על אנשים מתרבויות שונות או להיראות אגרסיביים ובלתי-מתחשבים.
  • בואו נדבר על צמד המילים הנפוץ בישראל: "אני רוצה" ובתרגום פשוט לאנגלית: "I want" – ללקוחותיי אני מייעצת לשכוח מצמד המילים הללו ולא להשתמש בו יותר. במקומו כדאי לנסות טיפים להתנהלות בין תרבותית אלו חשובים את שלושת מילות הקסם: "I would like" או בקיצור: "I'd like". "היית רוצה" או "הייתי מבקש" הם ביטויים שיתקבלו בברכה ובפתיחות וישיגו לכם את מבוקשכם בצורה הרבה יותר טובה מאשר מה שמשמע כמו ציווי של מפקד על פקודיו: "אני רוצה".

עולם העסקים מזמן הפך גלובאלי, ועם התרחבותו, נוספות תרבויות נוספות למשוואה. לכן, חשוב ואף הכרחי להכיר את הקוד התרבותי, המנהגים והלכי הרוח של האנשים איתם אתם מצפים לעשות עסקים מוצלחים. מערכת יחסים טובה, המושתתת על אמון וכבוד הדדי, היא המצע של שיתוף פעולה עסקי פורה.

 

לחצו למידע אודות הרצאה בתקשורת בין-תרבותית בעולם גלובאלי
לחצו למידע נוסף אודות אנגלית עסקית – קורסים וסדנאות

לייעוץ מקצועי מלאו פרטים